Pune, Maharashtra
GST No. 27ARUPP7387E1ZX
Approx. Rs 5,660 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Light Type | Channel |
| Type of Light | Tube Light |
| Wattage | 60W |
| Power Watt | 100W |
| Light Source Type | LED |
| IP Rating | IP40 |
| Color Temperature | 6500K |
| Lighting Method | SMD LED |
| Usage/Application | For Cold Storage |
| Rated Frequency | 50 Hz |
| Weight | 12 kg |
Additional Information:
Approx. Rs 3,550 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Light Type | Channel |
| Wattage | 60W |
| Type Of Light | Panel Light |
| Brand | Eetamax |
| IP Rating | IP40 |
| Lighting Color | Cool White, Warm White |
| Lighting Method | SMD LED |
| Color Temperature | 3000K-6500K |
| Body Material | Aluminium |
| Certification | LM80 |
| CRI | >80 |
Additional Information:
Approx. Rs 4,650 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power (Wattage) | 40W |
| Usage/Application | Panel Light |
| Panel Size | 2x2 ft |
| Color Temperature | 3000-6500K |
| Power | 60 W |
| Length | 1x1 and 2X2(595X595X75) |
| Lighting Type | LED |
| IP Rating | IP40 |
| Brand | Eetamax |
| Life | 50000 Hours |
Additional Information:
Approx. Rs 3,785 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Light Type | Channel |
| Type of Light | Linear highbay |
| Wattage | 60W |
| Color Temperature | 6500K (Cool White) |
| IP Rating | IP40 |
| Mounting Type | Table Top |
| Lighting Color | Warm White |
| Lighting Method | SMD LED |
| Brand | Eetamax |
| Lumen Efficacy | 100 |
| Lighting Type | LED |
| Certification | LM80 |
| Body Material | Aluminium |
| Warranty | 3 Years |
Available 2 ft and 4 Ft 20W to 60W, IP40, 110lm/W, Toughened glass/ Clear polycarbonate, Beam angle 120 degree, LM80 certification, 50000 burning hours life, Applications in Hotel, Showrooms, Offices etc
Industrial lights are designed for indsustrial settings like factories, Warehouses, distribution centre, Warehouses, Pharma, Rubber, oil, Food park, Sugar and refinieries etc
Various applications are such as Paint booth, Shot blasting room, Indoor and out door spaces, laboratories, Clean room, Gas and petrol stations, surface inspection
Additional Information:
Approx. Rs 3,420 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Wattage | 50W |
| Brand | Eetamax |
| Luminous Efficacy | 150 lm/W |
| IP Rating | IP66 |
| Warranty | 3 |
| Beam Angle | 30/60/90/120 |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 100V-300V |
| Features | Higher efficacy, Equal light distribution , Long lasting |
| Luminous Flux | 7500 lumens |
| Casting Weight | 3 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 4,350 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Form Factor | Channel |
| Power Source | Mains |
| Beam Type | Channel |
| Lighting Color | Cool White |
| Lumens | 100 lm |
| Lighting Type | LED |
| Certification | LM80 |
| Usage/Application | Industrial |
| Body Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
| Mounting Type | Wall Mounting |
| Mounting Feature | Surface |
Additional Information:
Approx. Rs 6,480 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Wattage | 50W |
| Size | 75mm |
| Color Temperature | 6500K |
| Shape | Flat Top |
| Light Color | Warm White |
| Cutout Size | 4x1 ft |
| Lumen Output | 1000 lm |
| Dimmable | No |
| Usage Application | Indoor |
| Country of Origin | Made in India |
| Efficacy | 100lm/W |
Additional Information:
Approx. Rs 18,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power Rating | 150 W |
| Optics Type | Asymmetric |
| IP Rating | IP66 |
| Light Color | Cool White |
| Housing Material | Aluminium Die Cast |
| Working Voltage | 230 V AC |
| Mounting Type | Wall Mounting |
| Power | Plug-In |
| Body Material | Aluminium |
| Lighting Type | LED |
| Country of Origin | Made in India |
| Life | 1 lakh burning hours |
| Efficacy | 150lm/W |
| Beam Angle | 30/60/90 |
Additional Information:
Approx. Rs 27,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Lamp Type | Special Inspecial use in Auto Industry |
| Lighting Type | LED |
| Power Source | Mains |
| Mounting Feature | Booth |
| Light Source | LED |
| Lumens | 100 lm |
| Cord Length | 1.5m |
| Body Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
| Life | 1 lakh burning hours |
| Efficacy | 150lm/W |
| Beam Angle | 30/60/90 |
Additional Information:
Approx. Rs 4,950 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power | Plug-In |
| Body Material | Aluminium |
| Mounting Type | Table Top |
| Certification | LM80 |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Explore More Products
© Bunch Of Solutions. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited