Pune, Maharashtra
GST No. 27ARUPP7387E1ZX
Approx. Rs 3,960 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Light Type | Well Glass Light |
| Wattage | 60W |
| Type of Light | Well Glass |
| Brand | Eetamax |
| Color Temperature | 6500K (Cool White) |
| Light Color | Warm White |
| IP Rating | IP65 |
| Lighting Color | Warm White |
| Lighting Method | SMD LED |
| Input Voltage | 150VAC-265VAC |
| Certification | LM80/Photo Bio test |
| CRI | >80 |
| Body Material | Aluminium |
Additional Information:
Approx. Rs 5,980 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Light Type | High Bay Light |
| Wattage | 400W |
| Type Of Light | Downlight |
| Brand | Eetamax |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Method | SMD LED |
| Color Temperature | 5000-6500 K |
| Body Material | Aluminium |
| Certification | LM80 |
| Country of Origin | Made in India |
| Light Color | Cool White |
| Lighting Color | Warm White |
Additional Information:
Approx. Rs 4,450 / UnitGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Light Type | High Bay Light |
| Wattage | 150W |
| Brand | Eetamax Energy Solutions |
| Luminous Efficacy | 150 lm/W |
| Lighting Color | Warm White |
| IP Rating | IP66 |
| Warranty | 3 Years |
| Lighting Method | SMD LED |
| Beam Angle | 60° |
| Frequency | 50hz |
| Body Material | Aluminium |
| Color Temperature | 5000-6500 K |
| Certification | LM80 |
| Input Voltage | 150VAC -265VAC |
| Approximate 1.5kg, LM 80 CERTIFICATE, Photo biotest report | Efficacy 130lm, Surge protection Output Surge protection, over load |
30W to 60W available, Aluminium Diecast with separate driver box, polycarbonate cover, IP 65, Application : Food, Pharmacy, Cement, Chemical, Polymer Industries
Additional Information:
Approx. Rs 9,900 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Brand | Eetamax |
| Warranty | 3 Years |
| Wattage | 200W |
| Body Material | Polycarbonate |
| Lens Type | Polycarbonate |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 170-270 |
| Light Color | Cool White |
| Body Type | Back Choke |
| Beam Angle | 60/90 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 5,840 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Brand | Eetamax |
| Warranty | 3 |
| Wattage | 200W |
| Lens Type | Polycarbonate |
| IP Rating | IP66 |
| Body Material | Pressure die cast LM6aluminium housing for effective thermal managagement and protective toughen gla |
| Usage/Application | Outdoor |
| Model Name/Number | Noraflood |
| Lighting Type | LED |
| Features | Excellent thermal design for long life, Asethetically elegant & robust design, 10KV Surge protectio |
| Light Color | Cool White |
| Driver Type | Isolated Driver |
| Beam Angle | 30/60/90/120 & Asymmetric T2 types lens |
| Led Model | Eetamax Nora LED flood light |
| Power | factor > 0.97 |
| 2.5 kg to 10.5kg, Optic angle available, Available CCT options 3000, 4000,5000,5700,6500 | LM 79 - LM 80 Certification, photo biologically safe report |
| Input Voltage | 30W to100W (150VAC to 265VAC) and 120W to 400W 100VAC to 305VAC |
30W to 400W Aesthetically elegant and robust design, excellent yhermal design for long life, Symmetrical and Assymetrical design distribution, low maintenance, glare free distribution, 10KV surge protection
Outdoor LED flood lights Benefits:
1. Better visual presentation
2. Energy Friendly
3. Cost Effective
4. Loner life : 1 lakh burning hours
5. Flexible : modular/ Highmast option available
Additional Information:
Approx. Rs 5,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Type of Light | Glare free Bay light |
| Lighting Type | LED |
| Lighting Color | Warm White |
| IP Rating | IP66 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 7,950 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Wattage | 200W |
| Beam Type | Wide Beam |
| Application | Badminton Court |
| IP Rating | IP66 |
| Luminous Efficacy | 100lm/w |
| Housing Material | Aluminum Die-Cast |
| Color Temperature | 6500 K |
| Country of Origin | Made in India |
| Service location | Pan India |
| Efficacy | 100lm/W |
| Life | 50000 hours |
Additional Information:
Explore More Products
© Bunch Of Solutions. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited