Pune, Maharashtra
GST No. 27ARUPP7387E1ZX
Approx. Rs 5,960 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Protection Type | Flameproof |
| Lighting Type | LED |
| Power | Plug-In |
| Zone Rating | Zone 1 & 2 |
| Power Rating | 100 W |
| Lighting Color | Warm White |
| Light Source | LED |
| Mounting Type | Wall Mounting |
| Gas Group | IIA; IIB; IIC |
| Certification | PESO |
| Usage/Application | Industrial |
| Body Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 9,650 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Protection Type | Flameproof |
| Lighting Type | LED |
| Power | Plug-In |
| Zone Rating | Zone 1 & 2 |
| Power Rating | 100 W |
| Lighting Color | Cool White |
| Light Source | LED |
| Gas Group | IIA; IIB; IIC |
| Mounting Type | Wall Bracket |
| Certification | PESO and CMRI |
| Usage/Application | Industrial |
| Body Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 15,970 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Wattage | 150W |
| Power | Plug-In |
| Lighting Type | LED |
| Brand | Eetamax |
| Warranty | 1 Year |
| Lighting Color | Warm White |
| Mounting Type | Wall Mounting |
| Lens Type | Glass |
| IP Rating | IP66 |
| Body Material | Aluminium |
| Certification | PESO and CMRI |
| Usage/Application | Industrial |
| Body Type | Back Choke |
| Beam Angle | 90° |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 5,850 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Protection Type | Flameproof |
| Lighting Type | LED |
| Power | Plug-In |
| Zone Rating | Zone 1 & 2 |
| Power Rating | 60 W |
| Lighting Color | Warm White |
| Light Source | LED |
| Mounting Type | Wall Mounting |
| Gas Group | IIA; IIB; IIC |
| Certification | PESO AND CMRI |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 6,960 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Protection Type | Flameproof |
| Zone Rating | Zone 1 & 2 |
| Power Rating | 60 W |
| Light Source | LED |
| Gas Group | IIA; IIB; IIC |
| Mounting Type | Wall Bracket |
| Lighting Color | Warm White |
| Usage/Application | Outdoor |
| Model Name/Number | flora |
| Lighting Type | LED |
| IP Rating | IP66 |
| Beam Angle | 60/90/120 |
| Wattage | 120W |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 7,450 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Tube Type | 4ft |
| Power | 19 W |
| Zone Rating | Zone 1 & 2 |
| Gas Group | IIA & IIB |
| Lighting Color | Cool White |
| Length | 4 ft |
| Mounting Type | Wall Mounting |
| Power Rating | 36 W |
| Base Type | 4Ft |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| Body Material | Aluminium |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 5,460 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Protection Type | Flameproof |
| Power | 30W to 150W |
| Zone Rating | Zone 1 & 2 |
| Power Rating | 60 W |
| Lighting Color | White |
| Light Source | LED |
| Mounting Type | Wall Mounting |
| Gas Group | IIA; IIB; IIC |
| Base Type | B15 |
| Lighting Type | LED |
| Certification | ISI |
| Usage/Application | Industrial |
| Body Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
Ideal solution for illumination in hazardous environments in industries like petroleum refinieries, Offshore platforms, Chemical processing plants and areas of flammable dust and gases
High Efficacy
Available 30W to 200W
Certification CIMFR & PESO
IP66
Zones 1,2 & Zone 21,22
Gas group IIA,IIB,IIC
System Efficacy 120lm/W
Light Source COB
Additional Information:
Approx. Rs 6,740 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Protection Type | Flameproof |
| Lighting Type | LED |
| Zone Rating | Zone 1 & 2 |
| Power Rating | 70 W |
| Lighting Color | Warm White |
| Light Source | LED |
| Mounting Type | Wall Mounting |
| Gas Group | IIA; IIB; IIC |
| Base Type | LM6 |
| Certification | LM80 CIMFR, PESO |
| Usage/Application | Industrial |
| Body Material | Aluminium |
| Features | Higher efficacy, Indoor and out door application, Use as highbay, flood and street light |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 7,800 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Protection Type | Flameproof |
| Lighting Type | LED |
| Power | Plug-In |
| Zone Rating | Zone 1 & 2 |
| Power Rating | 60 W |
| Lighting Color | Warm White |
| Light Source | LED |
| Gas Group | IIA; IIB; IIC |
| Mounting Type | Ceiling Mount |
| Certification | PESO |
| Usage/Application | Industrial |
| Body Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 5,450 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Protection Type | Flameproof |
| Lighting Type | LED |
| Zone Rating | Zone 1 & 2 |
| Power Rating | 60 W |
| Lighting Color | Warm White |
| Light Source | LED |
| Mounting Type | Wall Mounting |
| Gas Group | IIA; IIB; IIC |
| Certification | PESO |
| Body Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
| Efficacy | 120lm/W |
Additional Information:
Approx. Rs 6,450 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Protection Type | Flameproof |
| Lighting Type | LED |
| Power | Plug-In |
| Zone Rating | Zone 1 & 2 |
| Power Rating | 60 W |
| Light Source | LED |
| Gas Group | IIA; IIB; IIC |
| Mounting Type | Wall Bracket |
| Certification | PESO |
| Usage/Application | Industrial |
| Body Material | Aluminium |
| Capacity | 30W to 150W |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 5,750 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Protection Type | Flameproof |
| Lighting Type | LED |
| Power | Plug-In |
| Zone Rating | Zone 1 & 2 |
| Power Rating | 150 W |
| Light Source | LED |
| Gas Group | IIA; IIB; IIC |
| Mounting Type | Ceiling Mount |
| Certification | PESO |
| Usage/Application | Industrial |
| Body Material | Aluminium |
| Capacity | 30W to 150W |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 5,970 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Protection Type | Flameproof |
| Lighting Type | LED |
| Zone Rating | Zone 1 & 2 |
| Power Rating | 150 W |
| Light Source | LED |
| Gas Group | IIA; IIB; IIC |
| Mounting Type | Wall Bracket |
| Certification | PESO |
| Usage/Application | Industrial |
| Body Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 5,740 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Gas Group | IIB |
| Zone Classification | Zone 1 & 2 |
| Lighting Type | LED |
| Lamp Type | LED |
| Lighting Color | Warm White |
| Wattage | 70 W |
| Protection Rating | IP66 |
| Material | Die Cast Aluminium |
| Lumen per Watt | 120 |
| Mounting Type | Wall Mounting |
| Usage/Application | Industrial |
| Body Material | Aluminium |
| IP Rating | 66 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 6,650 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Lighting Type | LED |
| Mounting Type | Wall Mounting |
| Certification | PESO |
| Body Material | Aluminium |
| Usage/Application | Industrial |
| IP Rating | IP66 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Explore More Products
© Bunch Of Solutions. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited