Pune, Maharashtra
GST No. 27ARUPP7387E1ZX
Approx. Rs 5,670 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Brand | Eetamax |
| Material | Aluminium |
| Wattage | 50W |
| Product Type | AC Powered |
| Power Source | Electric |
| Lighting Type | LED |
| Warranty | 3 Years |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Sensor | Yes |
| IP Rating | IP66 |
| Usage/Application | Industrial, Roads |
| Lighting Color | Warm White |
| Light Color | Cool White |
Additional Information:
Approx. Rs 3,650 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Brand | Eetamax |
| Material | Aluminium |
| Wattage | 50W |
| Product Type | AC Powered |
| Lighting Type | LED |
| Warranty | 3 Years |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Sensor | Yes |
| IP Rating | IP66 |
| Usage/Application | Industrial and commercial |
| Lighting Color | Warm White |
| Light Color | Cool White |
Additional Information:
Approx. Rs 8,540 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Brand | Eetamax |
| Material | Aluminium |
| Product Type | AC Powered |
| Lighting Type | LED |
| Warranty | 3 Years |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| IP Rating | IP66 |
| Usage/Application | Highway, Industrial sheds |
| Lighting Color | Warm White |
| Light Color | Cool White |
Additional Information:
Approx. Rs 8,450 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Brand | Eetamax |
| Material | Aluminium |
| Product Type | AC Powered |
| Lighting Type | LED |
| Warranty | 3 Years |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| IP Rating | IP66 |
| Usage/Application | Factory, Roads |
| Lighting Color | Warm White |
| Light Color | Cool White |
Additional Information:
Approx. Rs 5,920 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Wattage | 50W |
| Material | Aluminium |
| Power Source | Electric |
| Lighting Type | LED |
| Lighting Color | Warm White |
| Color Temperature | 6500K/5700K (Other CCT available on request ) |
| IP Rating | IP66 |
| Usage/Application | Highway, Industrial state Highway |
| Surge Protection | 5KV + 10KV |
| Input Voltage | 180V-300V |
| Lifetime | 1 Lakh burning hours |
| Working Lifetime Hour | 100000 |
Additional Information:
Approx. Rs 6,470 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Product Type | AC Powered |
| Wattage | 100W to 300 Wattage |
| Brand | Eetamax |
| Power Consumption | 100W+ |
| Warranty | 3 Years |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Light Color | Cool White |
| Voltage | Input voltage Range from 150 to 265 |
| Shape | round, Square |
| Usage/Application | Industrial |
| Working Temperature | From -20 to +50 |
| Lighting Type | LED |
| Model Name/Number | Eetamax Avira, Nora, Channel |
| Color Temperature | 5000-6500 K |
Additional Information:
Approx. Rs 6,570 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Brand | Eetamax |
| Material | Aluminium |
| Product Type | AC Powered |
| Lighting Type | LED |
| Warranty | 3 Years |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Sensor | Yes |
| IP Rating | IP66 |
| Usage/Application | Highways, Parking areas, roadways, Open spaces |
| Lighting Color | Warm White |
| Light Color | Cool White |
Additional Information:
Approx. Rs 6,600 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Protection Type | Flameproof |
| Lighting Type | LED |
| Zone Rating | Zone 1 & 2 |
| Power Rating | 150 W |
| Light Source | LED |
| Mounting Type | Wall Mounting |
| Gas Group | IIA; IIB; IIC |
| Usage/Application | Industrial |
| Body Material | Aluminium |
| Capacity | 30W to 150W |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 3,850 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | Aluminium |
| Wattage | 50W |
| Product Type | AC Powered |
| Power Source | Electric |
| Brand | Eetamax |
| Body Material | Aluminium |
| Lighting Type | LED |
| Warranty | 3 Years |
| Certification | LM80 |
| Sensor | Yes |
| Model Name/Number | EELS ML FL 30W TO 300W with SPD (Lens optional) |
| IP Rating | IP66 |
| Input Voltage | 180V- 300V |
| Power | 30W to 200W |
| Usage/Application | Industrial Outdoor Garden |
| Series | Street Light |
| Lighting Color | Pure White |
| Light Color | Warm White |
Additional Information:
Approx. Rs 6,360 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Light Type | High Bay Light |
| Application | Industrial |
| Type of Light | Highbay Light |
| Fixture Type | Highbay |
| Wattage | 100W |
| Lighting Type | LED |
| Color Temperature | 6500K (Cool White) |
| Power | 200W |
| Light Color | Cool White |
| Lighting Method | SMD LED |
| Mounting | Ceiling Mount |
| IP Rating | IP66 |
| Lumens | 150lm/W |
| Lumen Efficacy | Higher |
| Lighting Color | Cool White |
| Warranty | 2 Year |
| Frequency | 50Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 6,370 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Brand | Eetamax |
| Material | Aluminium |
| Wattage | 100W |
| Product Type | AC Powered |
| Lighting Type | LED |
| Warranty | 3 Years |
| Lighting Color | Cool White |
| Body Material | Aluminium Die Cast |
| Light Color | Cool White |
| Sensor | No |
| Usage/Application | Commerical, Industrial Project and Government |
| Surge Protection | 4KV +10KV |
Explore More Products
© Bunch Of Solutions. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited